Siğara

23 Şub 2020

Sigara Yasağı

Siğara Yasağı; 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2. maddesinde belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerlerde tütün ürünü tüketenlere, Kabahatler Kanununun 39. maddesi gereği ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından idari para cezası verilir. Yeşil Dedektör Mobil Uygulaması 4207 sayılı Kanun kapsamında ihlalin yaşandığı herhangi bir yerde… Devamını Oku »

11 Oca 2019

Gebelikte Sigara ve Alkol Kullanılması

Gebelikte Sigara Gebelikten önce gebelik sırasında ve sonrasında sigara içmeniz sadece sizin sağlığınız değil aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da riske etmektedir. Her nefeste size ve bebeğe zararlı olan nikotin, katran ve karbonmonoksit gibi zararlı maddelere maruz kalmaktasınız. Karbonmonoksit anne kanında taşınarak bebeğe ulaşır ve fetusa ulaşan oksijen miktarını azaltır. Nikotin çocuk eşini(plesenta) geçerek kan damarlarının… Devamını Oku »

01 Oca 2018

Pasif içicilik

Pasif içicilik; sigara içmeyen kişilerin sigara içilen ortamlarda bulunan sigara dumanına maruz kalmasıdır. ANA VE YAN AKIM DUMANI Sigara dumanı kullanıcının içine çektiği ana akım ve sigaradan nefes çekilmediği sırada ucundan çıkan yan akım dumanı olmak üzere iki farklı bileşim oluşturur. Sigaradan nefes çekilirken oluşan ana akım dumanı çok yüksek ısıda bol oksijenli tam bir… Devamını Oku »

01 Ara 2017

Bağımlılık Nedir ?

BAĞIMLILIK NEDİR? Zararlı maddeleri bilerek kullanmak bağımlılığın bir özelliğidir. Bunun nedeni aslında irade ve isteğimizin değil bağımlısı olduğumuz maddenin davranışlarımızı kontrol etmesidir. BAĞIMLILIK Bir maddenin yaşamı va sağlığı olumsuz etkilemesine karşın kullanımının devamıdır. Oysa insanın (ve diğer tüm canlıların en temel çabası canlılığınn devamını sağlayabilmektir. Yaşamımızı, sağlığımızı tehdit eden, bize acı ve zarar veren şeylerden… Devamını Oku »

01 Kas 2017

Siğarayı Bırakmayı Sürdürün

SİGARAYI BIRAKMAYI SÜRDÜRME Sigarayı bıraktıktan sonra tek bir nefes dahi çekmeyin. Bir nefesten bişey olmaz demeyin, çünkü oluyor. Ama çok zorlanır da tüm çabanıza rağmen kendinizi içmekten alıkoyamazsanız, bu herşeyin bittiği anlamına gelmez. Sakın vazgeçmeyin. ŞARTLANMALARA DİKKAT Birinci ay dolduktan sonra psikolojik bağımlılık büyük ölçüde kaybolur. ancak şartlanmalar devam eder. Sigara içilen ortamlara girebilirsiniz, çay-kahve-alkolden… Devamını Oku »

01 Kas 2017

Siğarayı Bırakmayı Deneyin

SİGARAYI BIRAKMAYI DENEME İlk 24 saat çok önemli, ilk gün yoksunluk belirtileriyle karşılaşacaksınız. Bu kiminde hissedilmezken kiminde çok sıkıntı verici olabilir. Kişiler arasındaki bu farklılık nikotin bağımlılığıyla ilgili olsa da bence bir o kadar da kişinin motivasyonuyla ilgili. SİGARAYI BIRAKTINIZ En SonSigaranızı gece yatarken içtiniz ve bitti. Artık bu sabahtan itibaren sigarasız bir yaşam başlıyor.… Devamını Oku »

01 Kas 2017

Siğara Bırakmaya Hazırlık

SİGARAYI BIRAKMAYA HAZIRLIK Bu dönemde isterseniz sigarayı azaltmayı deneyebilirsiniz. Eğer azaltmak sizi çok sıkıntıya sokmuyorsa… Çünkü bazı kişiler azaltarak bırakmayı tercih ederken bazıları için aniden bırakmak daha kolaydır. BIRAKMA TARİHİ BELİRLEYİN Sigarayı bırakmaya gerçekten karar verdiyseniz, gelecek ay içindeki bir günü sigarayı bırakma günü olarak belirleyin ve buna kesinlikle uyun. Eğer gelecek bir ay içinde… Devamını Oku »

01 Eki 2017

Siğaranın Tarihçesi

SİGARANIN TARİHÇESİ Tütün1560 yılında nikotine adını veren Jean Nikot tarafından Fransa’da yetiştirilmeye başlandı. Keyif verici etkisi ve farklı olarak solunum yoluyla kullanılması nedeniyle Avrupa’nın ilgisini çekti. Bağımlılık yapıcı etkisi çok hızlı olduğu için de çabucak yayıldı. AMERİKA’DAN AVRUPA’YA: Tütün Amerika kıtasında yerliler tarafından binlerceyıldan beri kullanılmaktaydı.Ancak uygar dünyanın tütünle tanışması Amerika’nın 1492 yılında keşfedilmesiyle oldu.Tütün1560… Devamını Oku »

14 Mar 2017

40 yaşı altındaki siğara kullanıcıları dikkat !

Dünya Sağlık Örgütü, 40 yaşın altındaki sigara tiryakilerini uyardı. Buna göre, genç tiryakiler sigara kullanmayan yaşıtlarına göre 5 kat daha fazla kalp krizi riski taşıyor. BBC’den yayınlanan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü ile çeşitli ülkelerin sağlık kurumlarının işbirliği ile yapılan araştırmalarda, 21 ülkedeki 33 ve 64 yaş arasındaki kişilerin kalp krizi riskleri değerlendirildi. Avrupa, Çin,… Devamını Oku »

31 Ağu 2016

Sığara gözede zarar

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Halil Aksu, sigaranın gözün korneasına, retinasına, görme siniri ve damarlarına zarar verdiğini söyledi. Özel Çukurova Göz Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Halil Aksu, Türkiye’de yılda 100 bin dünya da ise 4 milyon insanın ölümüne sebep olan sigaranın ilk vurduğu organlardan birisinin de göz olduğunu söyledi. Sigaranın gözde geriye dönüşü olmayan körlüklere sebep olduğunu… Devamını Oku »